Elektrické a elektornické zariadenia PDF Tlačiť E-mail
Obsah článku
Elektrické a elektornické zariadenia
Metodický postup separácie
Celý článok
     Elektronické zariadenia predstavujú neoddeliteľnú súčasť každodenného života pre celé ľudstvo. Stretávame sa s nimi od samotného rána, kedy sa prebúdzame, počas celého dňa až po chvíľu, kedy ideme spať. Vznik eklektických zariadení sa viaže k 70-tim rokom 18 storočia.
Niečo z histórie:
  • v roku 1875 - Američan George R. Carey (nar. 1851) navrhuje primitívny TV prístroj. Jeho "obrazovka" sa mala skladať z 2500 fotočlánkov,
  • v roku 1876 – Škótsky vynálezca Alexander Graham Bell zostrojil prvý telefón v Bostone (USA), novšie údaje poukazujú o telefóne talianskeho vynálezca Antonia Meucciho už v roku 1849, 
  • prvé bezdrôtové rádio malo sklené elektróny. Nikto nevedel, že elektromagnetické vlny existujú, kým to nemecký vedec Heinrich Hertz roku 1887 nedokázal ich vysielaním a prijímaním v laboratóriu, 
  • v roku 1879 Thomas Alva Edison predviedol prvú elektrickú žiarovku, v roku 1882 dokončili v New Yorku prvú veľkú elektráreň, ktorú navrhol a inštaloval.
    
     V roku 1891 vynašiel kinetoskop (filmový projektor) a kinetograf, ktorý používal na výrobu hraných filmov, a dokázal ho synchronizovať so svojím fonogramom, takže roku 1896 urobil prvé ozvučené a hrané filmy.

     Ako vidíme vznik a následný vývoj prvých elektrozariadení sa píše od 18 storočia. To ale neznamená, že elektrické zariadenia sa v súčasnosti používajú na celom svete. Sú časti sveta, národy, ktoré nepoznajú inú civilizáciu. Ako sme uvádzali príklad pri komodite šatstvo, existujú národy ako napríklad „kombajovia“ z ostrova Nová Guinea. Znova budeme citovať slová členov dobrodružnej výpravy, ktorú zdokumentoval známi scenárista, kameraman a režisér Pavol Barabáš. Ich život opísali svojimi slovami takto:

„Žijú v primitívnych podmienkach, ako v dobe kamennej. Nepoznajú svoju vlastnú podobu, snáď len odraz na hladine vody. Nepoznajú písmo, koleso, hrniec. Peniaze sú im nanič. Nevedia vyhrávať, nepotrebujú súťažiť. Aj napriek tomu im nechýba zmysel pre rovnováhu a dokonalú spätosť s prírodou. „Oblečení“ chodia rovnako – muži majú zelený lupeň na pohlaví, ženy palmové vlákna. Nepoznajú farby, ktoré nezapadajú do prostredia džungle. Všade je poriadok, žiaden odpad. Nič po nich nezostáva. Vstávajú, keď príde svetlo. Spať idú, keď sa na nich nalepí tma.“

     Nevedia, čo je to elektrina, čo sú to elektrické zariadenia, s ktorými si iné národy už niekoľko rokov spríjemňujú a uľahčujú život. Musíme si uvedomiť, že činmi, ktoré vykonávajú vyspelejšie civilizácie a ktoré majú negatívne vplyvy na celú zem ovplyvňujeme život aj práve takýchto obyvateľov, ktorí o nás vôbec nevedia.
     V súčasnosti sa produkcia elektroodpadu neustále zvyšuje. Každý výrobca sa snaží čo najviac zautomatizovať výrobu a znížiť tým náklady vynakladané na pracovné sily. Znižuje sa tým výrobná cena výrobkov a má to vplyv aj na neúmerné drahé opravy spotrebičov, pretože opravy vykonávajú ľudia, ktorý sa touto činnosťou živia.